Zintegrowany Program Rewitalizacji powstawał w ścisłej współpracy z ekspertami i ekspertkami oraz mieszkańcami i mieszkankami. Naukowcy, przedstawiciele i przedstawicielki organizacji pozarządowych, urbanistki, architekci, planiści i urzędnicy oraz urzędniczki wspólnie opracowywali jego założenia, wykorzystując wyniki badań ankietowych oraz diagnostycznych przeprowadzonych wśród mieszkańców i mieszkanek.
Uwzględniliśmy także efekty spotkań i warsztatów przeprowadzonych w 2013 roku, w których brali udział mieszkańcy i mieszkanki poszczególnych dzielnic, na terenie których prowadzona jest rewitalizacja.
Podstawowymi założeniami Programu są:
Zintegrowane podejście - wszelkie projekty realizowane w ramach Programu są spójne i skoordynowane z innymi politykami miasta na obszarze kryzysowym.
Długi horyzont czasowy – do 2022 roku.
Szeroki zakres interwencji wychodzący poza projekty jednostek miejskich.
Koncentracja zadań i działań na głównych obszarach problemowych, wskazanych w diagnozie.
Spójność z zewnętrznymi i wewnętrznymi dokumentami o charakterze strategicznym i planistycznym.
Nakierowanie na główny cel Programu.
Podejście partycypacyjne polegające na zaproszeniu do udziału, zarówno przy tworzeniu Programu, jak i jego realizacji, szerokiego grona partnerów oraz przede wszystkim mieszkanek i mieszkańców.
Zasada trwałego i zrównoważonego rozwoju oznaczająca taki rozwój, który zapewni sprawiedliwe zaspokojenie potrzeb współczesnego społeczeństwa bez naruszania możliwości zaspokojenia potrzeb przyszłych pokoleń