ZPR przyjęty przez Radę Miasta

opublikowano: Piątek, 18 Września, 2015 - 10:25,

W czwartek 17 września Rada m.st. Warszawy przyjęła Zintegrowany Program Rewitalizacji m.st. Warszawy do roku 2022. Program był tworzony wspólnie z mieszkańcami, lokalnymi stowarzyszeniami, organizacjami pozarządowymi, ekspertami, aktywistami miejskimi. Działania skupią się w trzech dzielnicach (Praga-Północ, Praga-Południe, Targówek), na sześciu obszarach: Nowa i Stara Praga, Szmulki, Kamionek, Targówek Mieszkaniowy i Fabryczny. Łącznie mieszka tam 130 tysięcy osób (tyle, ile np. w Płocku).

Dokument przedstawia dogłębną analizę tych rejonów, wieloaspektowość zmian w różnych sferach: infrastruktury, kultury, sportu, polityki społecznej, aktywizacji i integracji mieszkańców. Z jednej strony będą to inwestycje w nowe budynki oraz dalsza poprawa stanu technicznego i walorów estetycznych historycznych kamienic. Z drugiej - zmiany umożliwią rozwój turystyki, kultury, sportu i gospodarki oraz wsparcie mieszkańców. - Nowy program rewitalizacji i II linia metra nadadzą Pradze śródmiejskiej charakter z zachowaniem jej tożsamości - podkreśla Hanna Gronkiewicz - Waltz, prezydent stolicy.

W realizacji programu zakłada się współpracę partnerów społecznych, miasta, dzielnic, spółek miejskich, ale też podmiotów komercyjnych - integralność, wieloaspektowość i wielotorowość działań jest kluczem do zmian. Odzwierciedlają ro m.in. narzędzia zarządzania programem.

Zintegrowany Program Rewitalizacji do 2022 roku
    (plik: zpr.17.09.2015.pdf, rozmiar pliku: 56037.4 KB)