Program Rewitalizacji

Program Rewitalizacji

W czwartek Pani Prezydent odwiedziła remontowane kamienice na Pradze Płd

Increase Normal Decrease
share
opublikowano: Piątek, 16 Września, 2016 - 09:41, iborowek

Kamienica z lat trzydziestych ubiegłego wieku jest jedną z dwóch stojących przy ul. Kamionkowskiej, które przechodzą remont w ramach Zintegrowanego Programu Rewitalizacji. Postęp prac oglądała Hanna Gronkiewicz-Waltz, Prezydent Warszawy.

fot. Remontowana kamienica przy ul. Kamionkowskiej 39

- Program rewitalizacji wpływa na rozwój prawej strony Warszawy. Zawierają się w nim między innymi remonty oraz polepszenie stanu technicznego i walorów estetycznych historycznych kamienic, ale przede wszystkim to poprawa warunków życia mieszkańców tej części miasta. Do 2022 roku przeznaczymy na ten cel 1,4 mld zł – mówi Hanna Gronkieiwcz-Waltz.

Budynki przy ulicy Kamionkowskiej 31 i 39, w których znajdują się 41 lokali, zostały wyznaczone do remontu jako jedne z pierwszych na Pradze–Południe. Wizytowana kamienica przy ul. Kamionkowskiej 39, w której mieszka 16 rodzin, remontowana jest sukcesywnie; otrzymała już centralne ogrzewanie i instalację gazową. Obecnie została wykonana m.in. izolacja pionowa ścian fundamentowych i fundamentów, wymieniono pokrycie dachu, ocieplono ściany zewnętrzne i strop, wymieniono instalację elektryczną w części wspólnej, wymieniono stolarkę okienną i drzwiową. Dom czeka jeszcze położenie tynków, pomalowanie klatek schodowych oraz rewitalizacja podwórka. Cały remont był przeprowadzany bez konieczności wyprowadzki lokatorów. Zakończenie prac planowane jest w październiku 2016 r. Podobny zakres prac jest realizowany w drugim budynku przy ul. Kamionkowskiej 31 z 1966 r.

Co zyskają wyremontowane domy?

Zakres prac w budynkach przeznaczonych do remontu w ramach ZPR jest różna. Ogółem prace będą wykonywane w 164 budynkach mieszkalnych i mieszkalno-użytkowych. Na Pradze–Południe w 27 budynkach, Pradze-Północ w 90, Targówku - w 47. Prace obejmą: dachy, stropy, elewacje z ociepleniem ścian, wzmocnienie fundamentów, izolacje przeciwwodne, wymianę lub remont stolarki okiennej i drzwiowej, balkony, klatki schodowe, instalacje wodno-kanalizacyjne. Węzły sanitarne i łazienki zostaną wykonane w mieszkaniach, które ich nie miały.

Centralne dla prażan

Pierwszy etap programu podłączania lokali mieszkalnych do centralnego ogrzewania rozpoczął się w 2010 roku. Przez sześć lat, w trzech dzielnicach objętych obecnie Zintegrowanym Programem Rewitalizacji – na Pradze-Północ, Pradze-Południe i Targówku - podłączono do centralnego ogrzewania i ciepłej wody ponad 2000 lokali w budynkach znajdujących się w zasobach Miasta Stołecznego Warszawy. Zanim sieciowe ciepło rozgrzeje prawobrzeżne domy, każdy z budynków musi zostać wyposażony w węzeł ciepłowniczy i instalację, a lokale - w grzejniki. Sam budynek musi zostać także podłączony do sieci. Program podłączeń przygotowany i realizowany jest we współpracy ze spółką Veolia Energia Warszawa S.A., do której należy miejska sieć ciepłownicza. Do sieci mogą zostać podłączone także budynki prywatne czy wspólnot mieszkaniowych.

Na zdjęciach remontowana kamienica przy ul. Kamionkowskiej 39.