Program Rewitalizacji

Program Rewitalizacji

Spacer „Rzemieślnicza strona Wisły” - Kamionek, ul. Skaryszewska

Increase Normal Decrease
share
opublikowano: Niedziela, 1 Października, 2017 - 16:08, mtelakowiec

W połowie września br. odbył się pierwszy spacer pt. „Rzemieślnicza strona Wisły” - ul. Skaryszewska. Celem spaceru było wsparcie oraz promocja lokalnych rzemieślników, a także ich integracja ze społecznością lokalną. Organizatorkami spaceru były Liderki Obszaru Pragi Północ i Pragi Południe. Liderkom udało się zaprosić do współpracy Klub Sąsiada Skaryszewska, który działa przy tejże ulicy.

W dniu 16.09.2017r. odbył się pierwszy spacer pt. „Rzemieślnicza strona Wisły” - ul. Skaryszewska. Celem spaceru było wsparcie oraz promocja lokalnych rzemieślników, a także ich integracja ze społecznością lokalną. Organizatorkami spaceru były Liderki Obszaru Pragi Północ i Pragi Południe. Liderkom udało się zaprosić do współpracy członków Klubu Sąsiada Skaryszewska, który działa przy ul. Skaryszewskiej. Pani Róża Karwecka oraz Monika Wesołowska opowiadały o historii ulic, którymi wiodła trasa spaceru.

Spacer rozpoczął się od zwiedzenia Centrum Kreatywności Targowa. Następnie wyruszyliśmy ulicą Targową do ul. Skaryszewskiej. Podczas spaceru najpierw odwiedziliśmy Manufakturę Modniarską, czyli autorską pracownię kapeluszy p. Krzysztofa Kaczmarskiego, mieszczącą się przy ul. Mackiewicza 1 lok. 1A. Następnie przeszliśmy do pracowni SiDeSign, którą prowadzi Ania Kędziorek.  Rzemieślniczka zajmuje się tapicerowaniem oraz renowacją mebli, używa przy tym tradycyjnych metod, których nauczyła się od ojca Pracownia dotychczas mieściła się w pawilonach przy ul. Targowej 12, a obecnie została przeniesiona na ul. Bliską 23. Następnie odwiedziliśmy siedzibę Klubu Sąsiada Skaryszewska, ul. Skaryszewska 10. Tam mogliśmy podziwiać stare zdjęcia i inne pamiątki, które dotyczą mieszkańców ul. Skaryszewskiej. Następnie poszliśmy do Kościoła pw. Św. Wincentego Pallottiego – działa przy nim niewielkie Muzeum Armii Krajowej. Ponadto, w nawie głównej Kościoła umieszczona jest kopia wyjątkowy obraz Chrystusa Króla, który został namalowany przez Adama Stykę w czasie II wojny światowej.  Po drodze mijaliśmy również szkołę, która była obozem przejściowym w czasie wojny. Znajduje się w niej Izba Pamięci. Podczas spaceru odwiedziliśmy nie tylko pracownie rzemieślnicze, ale również inne ważne dla społeczności lokalnej miejsca, które znajdują się przy ul. Skaryszewskiej.

W spacerze wzięło udział ok. 20 osób, byli to zarówno mieszkańcy Pragi, jak i całej Warszawy. Zainteresowanie spacerem było spore, po jego zakończeniu Liderki Obszaru dostały kilka maili z podziękowaniami i z zapytaniami o kontynuację tej inicjatywy. Na facebookowym profilu pojawiały się pytania, o kolejny spacer po ul. Skaryszewskiej. W związku z tak dużym zainteresowaniem i pozytywnym odbiorem inicjatywy Liderek, kolejny spacer po ul. Skaryszewskiej zaplanowany jest na wiosnę przyszłego roku.

Spacer po ul. Skaryszewskiej był pierwszym z całego cyklu spacerów ,,Rzemieślnicza strona Wisły”, który został wymyślony i zorganizowany przed Liderki Obszaru w ramach projektu „Rewitalizacja – wspólna sprawa”.  Kolejny spacer wiódł ulicami urokliwej Szmulowizny na Pradze Północ.