Program Rewitalizacji

Program Rewitalizacji

Praskie spotkanie „Społeczna (i lokalna) odpowiedzialność biznesu”

Increase Normal Decrease
share
opublikowano: Środa, 25 Października, 2017 - 16:14, mtelakowiec

Wydarzenie rozpoczynało cykl Praska Akademia Rozwoju. W trakcie spotkania poznaliśmy definicję społecznej odpowiedzialności biznesu, najnowsze podejścia do tego tematu oraz dobre praktyki ze świata, kraju i warszawskiej Pragi. Była to także okazja to networkingu przedsiębiorców, rzemieślników, przedstawicieli ngosów i mieszkańców obszaru rewitalizowanego.

W dniu 23. 10.2017r. odbyło się spotkanie "Społeczna (i lokalna) odpowiedzialność biznesu”. Naszym celem było zainicjowanie wymiany kontaktów między działającymi na terenie Pragi Północ oraz Pragi Południe przedsiębiorcami, społecznikami i aktywnymi mieszkańcami. Jednocześnie organizując spotkanie pod szyldem społecznej odpowiedzialności biznesu (CSR) zależało nam na tym, aby pokazać lokalne doświadczenia i pomysły, które zainspirowałyby uczestników do współdziałania, a zatem byłoby łatwe do zrealizowania. Postawiłyśmy na gości oraz ich dobre praktyki. O swoich doświadczeniach z CSR, rozumianym jako społeczne zaangażowanie, współpracę
z lokalnymi partnerami na rzecz społeczności mieszkającej na Pradze, odpowiedziały przedstawicielki instytucji działających na terenie rewitalizowanym: Marta Chojnacka – dyrektor Galerii Wileńska, Justyna Chrościelewska z Dzikiej Strony Wisły oraz Paulina Wróbel z Centrum Paca 40.

Jak różne podmioty wspierają społeczność lokalną? Galeria Wileńska, jak wynika z danych przedstawionych przez dyr. Chojnacką angażuje się m.in. w poprawę zawodowej sytuacji osób młodych zamieszkujących obszar Pragi poprzez organizację tragów pracy we współpracy z partnerem społecznych Fundacją Serduszko dla Dzieci;
w odnawialne źródła energii, czy ule na dachu budynku. Galeria zachęca, również swoich najemców do zatrudniania osób z niepełno sprawnościami, co praktykuje
np. market Carrefour. Z kolei Społeczne Centrum Praca stwarza przestrzeń do spotkań biznesu i społeczności lokalnej, korzysta ze współpracy z lokalnymi kawiarniami, szczególnie przy organizacji wydarzeń dla mieszkańców. Dzika Strona Wisły i prowadząca ją Fundacja Zakochana Warszawa, o których opowiedziała Justyna Chrościelewska, przyczynia się do budowy lokalnej koalicji wokół pl. Hallera na Pradze Północ tworząc porozumienie przedsiębiorców, instytucji publicznych i organizacji pozarządowych działających na rzecz mieszkańców tego wyjątkowego miejsca.

Poza częścią merytoryczną uczestnicy mieli okazję, żeby bliżej się poznać. Przestrzeń i atmosferę do sieciowania zapewniły doświadczone animatorki – Magdalena Latuch i Dagmara Gortych.

W spotkaniu uczestniczyło ponad 40 osób. Rozmowy kuluarowe trwały jeszcze długo po oficjalnym zakończeniu spotkania. A na fali pozytywnego przyjęcia inicjatywy planujemy kolejne działania promujące społeczną i lokalną odpowiedzialność biznesu, a także spotkania dla przedsiębiorców z obszaru rewitalizowanego.  

Organizatorkami wydarzenia  były Liderki Obszaru Pragi Południe i Pragi Północ. Do współpracy udało się klubo-teatr Dzika Strona Wisły.  

Cykl wydarzeń odbywa się w ramach projektu „Rewitalizacja – wspólna sprawa”.