Pierwszy weekend Ząbkowskiej bez samochodów

opublikowano: Czwartek, 9 Lipca, 2015 - 10:05, iborowek

Najbliższa sobota i niedziela (11-12 lipca) to pierwsza odsłona festiwalu OTWARTA ZĄBKOWSKA na wyłączonym z ruchu fragmencie ul. Ząbkowskiej. Festiwal zajmie odcinek od ul. Targowej do Brzeskiej.

Objazd ulicy Ząbkowskiej

Ulica Ząbkowska pomiędzy Targową a Brzeską to kawałek ulicy, gdzie na jezdni leży charakterystyczna kostka brukowa i tory tramwajowe – pamiątka po istniejącej tu kiedyś linii tramwajowej. Ruch drogowy zostanie tu zamknięty o północy z piątku na sobotę z 10 na 11 lipca, ponownie samochody wrócą tu w nocy z niedzieli na poniedziałek z 12 na 13 lipca. Wyłączony z ruchu odcinek ul. Ząbkowskiej można ominąć jadąc ul. Brzeską i Białostocką do Targowej a także Brzeską lub Markowską do Kijowskiej i Targowej. Taka organizacja ruchu będzie wprowadzana w lipcu w weekendy 11-12, 18-19, 25-26; w sierpniu 22-23; we wrześniu 5-6.

Swoje trasy zmienią autobusy komunikacji miejskiej. Autobusy linii 138 do ul. Targowej pojadą ulicami Markowską i Kijowską; 156 w kierunku Metra Młociny z ul. Kijowskiej skręcą w Markowską a następnie w Ząbkowską, w kierunku Dworca Wschodniego z Ząbkowskiej pojadą Markowską do Kijowskiej. Natomiast autobusy linii 170 oraz nocnych N16 i N60 w kierunku Ronda Starzyńskiego i Dworca Centralnego pojadą ulicą Markowską i Białostocką do Targowej, w drugą stronę dojadą Targową do Kijowskiej i skręcą w Markowską.

Festiwal OTWARTA ZĄBKOWSKA startuje w najbliższą sobotę i niedzielę (11-12 lipca). Kolejne wydarzenia na ul. Ząbkowskiej odbędą się w weekendy: 18-19 lipca, 25-26 lipca, 22-23 sierpnia oraz 5-6 września.Wydarzenie jest realizowane w ramach miejskiego Zintegrowanego Programu Rewitalizacji we współpracy z praskimi animatorami, artystami, klubami i organizacjami pozarządowymi, Dzielnicą Praga-Północ oraz Teatrem Powszechnym i Koneserem. Będą to wydarzenia angażujące rozmaite dziedziny sztuki: literaturę, muzykę, film, sztuki plastyczne i wizualne, teatr i kulinaria - wpisane w lokalny charakter warsztaty edukacyjne, artystyczne i hobbystyczne, happeningi i akcje w przestrzeni. Zadanie zostało zrealizowane dzięki wsparciu finansowemu Miasta Stołecznego Warszawy.

Co to jest Zintegrowany Program Rewitalizacji do 2022 roku?

Program rewitalizacji wpłynie na rozwój prawej strony Warszawy na wielu płaszczyznach. Będą to inwestycje w nowe budynki oraz dalsza poprawa stanu technicznego i walorów estetycznych historycznych kamienic. Z drugiej strony - zaproponowane zmiany umożliwią rozwój turystyki, kultury, sportu i gospodarki oraz integrację i wsparcie mieszkańców. Działania skupią się w trzech dzielnicach (Praga-Północ, Praga-Południe, Targówek) na 6 obszarach: Nowa i Stara Praga, Szmulowizna, Kamionek, Targówek Mieszkaniowy i Fabryczny. Warszawa przeznaczy na ten cel 1,4 mld zł.

Szczegółowe informacje o zmianach w organizacji ruchu spowodowanych imprezami masowymi można znaleźć na stronie Biura Koordynacji Inwestycji i Remontów w Pasie Drogowym pod adresem www.infoulice.um.warszawa.pl, www.facebook.com/infoulice. Tam też można zamówić bezpłatną usługę powiadamiania SMS oraz newsletter o utrudnieniach w ruchu w Warszawie. Natomiast szczegółowe informacje na temat zmian w komunikacji miejskiej znajdują się na stronie www.ztm.waw.pl.